Etkinliğin Adı: 1. Meet Up Etkinliği: Bilim ve Teknoloji Şenliği

Düzenlenme Tarihi: 10-11 Mart 2018

Katılımcı Sayısı: 450 öğrenci çırak - 50 öğrenci Usta olarak: Toplam 500 kişi

Düzenlenme Yeri: Metromall AVM


Eğitimde gelecek tasarımı ve yerli teknolojilerin geliştirilmesi için en önemli unsurlardan birinin, bilim ve teknoloji konularında uygulamaların(kodlama,robotik v.s) lise ve ortaokul düzeyinde öğrencilere kadar inmesi gerektiği savından yola çıkarak oluşturduğumuz Maker-Space atölyelerinin tanıtımına yönelik olarak her ay farklı bir etkinlik düzenledik

Kapsam

İki gün boyunca Eryaman'da bulunan Metromall AVM içerisinde Robotik, Elektrik Elektronik, Programlama ve Model Uçak konularında MakerSPACE atölyeleri kurulmuştur. Bu atölyelerde üniversitemizin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören 50 öğrencimizin gönüllü olarak görev almış, ortaokul ve ilkokul seviyesinde ki yaklaşık 10 farklı okuldan gelen öğrencilere iki saat süre ile atölyelerde usta-çırak eğitimleri vermişlerdir. İki gün boyunca toplamda 8 oturum gerçekleştirilmiş ve katılan 450 öğrenciye Çıraklık Eğitimine katıldıkları atölyeler için “Katılım Belgesi” verilmiştir.

Araştırma Merkezi olarak üniversitemizde bir ilki daha gerçekleştirip, gönüllü öğrencilerin farklı Öğrenci Topluluklarından olması sağlanmış ve böylelikle öğrenci toplulukları birlikte çalışabiliklik modeli ilk defa deneme şansı oluşmuştur.

Gelecek tasarımcılarının yetiştirilmesinde Ortaokul ve ilkokul seviyesindeki öğrenciler için Maker Atölyelerinin önemi, Metromall AVM de düzenlenen THK Üniversitesi etkinliği ile Ankara ilinde ilk defa anlaşılmış oldu.

Bunun en güzel örneği, daha sonrasında Ankara üniversitesi benzer etkinliği Armada AVM ile gerçekleştirmiş ve benzer atölyeler Panora AVM'de Ali Kuşcu Gözlem Evi tarafından kurulmuştur.

Araştıma Merkezi olarak üniversitemizde bir ilki daha gerçekleştirip, gönüllü öğrencilerin farklı Öğrenci Topluluklarından olması sağlanmı ve böylelikle öğrenci toplulukları birlikte çalışabilirlilik modeli ilk defa deneme şansı oluşmutur.

Gelecek tasarımcılarının yetiştirilmesinde Ortaokul ve İlkokul seviyesindeki öğrenciler için Maker Atölyelerinin önemi, Metromall AVM de düzenlenen THK Üniversitesi etkinliği ile Ankara ilinde ilk defa anlaşılmış oldu.

Bunun en güzel örneği, daha sonrasında Ankara Üniversitesi benzer etkinliği Armada AVM ile gerçekleştirmiş ve benzer atölyeler Panora AVM 'de Ali uşşçu Gözlem Evi tarafından kurulmuştur.